O buněčných receptorech a Nobelově ceně za chemii 2012

Nobelova cena za chemii

Nervová buňka (neuron) se synapsemi
Američtí biochemici Robert J. Lefkowitz a Brian K. Kobilka obdrželi Nobelovu cenu za společnou práci týkající se důležité skupiny buněčných receptorů. Mimo jiné se podílejí na stresové reakci, při níž se vyplavuje adrenalin, nebo na vnímání chutí a pachů (včetně feromonů).
Lidské tělo může fungovat jen díky tomu, že si jeho buňky neustále předávají informace o tom, co se v jejich okolí děje. K tomu nezbytně potřebují receptory - bílkovinné molekuly vnořené do povrchové membrány buněk. Fungují jako chemické receptory: jsou umístěny do mezibuněčného prostoru a čekají na molekuly, které jím plují. Mají-li vhodnou chemickou strukturu, na kterou je příslušný receptor vyladěn, připojí se k němu. Buňka tím dostane signál, že se něco děje, a může reagovat. Například zahájí syntézu nějaké další molekuly nebo naopak zastaví průběh některé z bezpočtu biochemických reakcí, které v ní probíhají.
-
Robert J. Lefkowitz (69) z Dukeovy univerzity studoval od roku 1968 receptory pomocí radioaktivního značení. K nejrůznějším hormonům a signálním molekulám "přilepil" radioaktivní izotop jódu a sledováním míst, kde v těle září, odhalil první receptory na buněčných membránách. Mimo jiné receptor pro adrenalin, který se jeho týmu podařilo z membrány izolovat.

Brian K. Kobilka (57) ze Stanfordovy univerzity působil v 80. letech v Lefkowitzově týmu. Podařilo se mu izolovat gen, podle něhož buňky adrenalinový receptor vyrábějí. Díky tomu se vědci dozvěděli, že tento receptor je velmi podobný rodopsinu - bílkovině, která v oku reaguje na dopadající světlo. Záhy se ukázalo, že obě bílkoviny patří do rozsáhlé skupiny receptorů, které v těle plní nejrůznější funkce.

Podílejí se na vnímání světla, chutí i vůní, hrají roli v imunitní reakci a reagují také na nejrůznější látky ovlivňující nervový systém, například adrenalin, dopamin nebo serotonin. Jejich význam pro fungování těla je tedy obrovský.

Receptory spřažené s G-proteinem kóduje asi tisícovka genů, což je obrovské množství, uvědomíme-li si, že celý lidský genom je tvořen asi 24 tisíci genů. Výzkum oceněný letošní Nobelovou cenou za chemii tedy zásadním způsobem pomohl pochopení lidského těla.

Asi polovina všech léků tyto receptory nějakým způsobem ovlivňuje.

Otevírá se další možnost:
Buněčné receptory a léky

MENU A TADY MÁTE ŠTÍTKY:

7 000 000 ACTA Áji Amerika AMOR UT LACRIMA Android Aristoteles Bible Bílá růže Blogeři sobě Božejáci Bug Opera Buněčné receptory Cesta pro lásku Cinderella Citáty Civilizace Co je psáno ČÁP Čtyřčata Dělání Demokracie Den pro tebe Deprese Dětská radost Diskuze a debaty Divoký horský tymián Dlouhá cesta Dobrý voják Dobrý vtip! Dvojčata a housle Editace a styl psaní příspěvků Evergreen Externí disk Facebook Fernando Lopez Filmy Fotografie G+ Geek Goodbye My Lover Google Google AdSense Google Analytics Google TV Google+ Hádka Hněv milenců Humor Husa Husa velká jarní show s housaty Hvězdy Chrome Chtíc aby spal In Vino Veritas Inteligence Internet jak na to Jaro Jea Paul Belmondo Jen pro ten dnešní den Ježíšek Jídlo Jiří Vašíček Jít pro lásku John Denver Josef naše láska Judith Durham The Seekers Kachna Kamenný most Karel Kryl Karel Kryl a Láska bláznivá Karel Schwarzenberg Karikatura Keep smiling Kemel Koledy Kolotoč svět Komentář Komentáře Kopírování Krásné je žít Kruh Užitečné příspěvky Kvítek jabloňový Kylie Minoque Láska Lásky čas Lavičky Legrace Lékař Leonardo da Vinci Lež Líbej mě Lída Baarová Lidové písně Life at Google Lindsey Stirling Loudá se půlměsíc Love Story Máj Maminka Manicko depresivní syndrom Marcus Tullius CICERO Marie Rottrová MEXICO Michael Landon Milenci Mix videa Mobilní internet Modlitba Modrý sarafán Moudro pro tento den Moudrost Murphyho zákony Myšlenka dne Naše kuchyně Nefunkční bezpečnostní hláška Nikon No milk today Novinky O Shenandoah Objevy Odposlechnuto Oldřich Nový Once Upon A Time In The West Ovidius Paul Anka Diana Peníze Perský kocourek Sammuel Petr Novák Pirátství Pivo Poděkování Policie Pozitivní myšlení Poznámky Pravda Proces wuauclt.exe prohlížeč Opera Přátelství Předehra Příroda Příroda a my Příroda kvete Přítel Psychopatie v praxi Radůza Rangers Rath a sedmimilionová krabice Rebelové - Mně se líbí Bob Reklama Renata Rick Astley Rodina Roman Šebrle Rozšíření Opery Řešení problémů Sametová revoluce Sarah Brightman & Andrea Bocelli - Time to Say Goodbye Screenshot Schemer Sladké višně Slovo Slunce Smazání Facebooku Smích Sociální patologie Sociální sítě Sokrates Soubory .OGG Spánek Srdce jako kámen Stahování Statečnost Street View Stres Svoboda Svobodný internet Šampaňské Škola Šťastné dětství Štěstí Švejk Švýcarský salašnický pes Technické spekulace Tenkrát Teotihuacan The New York Times Tipy Trpajzlíci Trubka Twitter U bankomatu U Zborova Unwand Úsměv Úsměv Anny Úsměv pro mne Úvod a přivítání Václav Havel Vánoce VENEZUELA Verše Verše jako píseň Veřejné mínění Veverka Videa Videa o lásce Virtuální prohlídka měst Vlado Kumpan Vtipy Vtipy a humor Výchova Výlety Vyznání pro Pepču Vzpomínky W. A. Mozart: Turecký pochod Waldemar Matuška WD My Passport What is love When I Fall In Love YouTube Yvetta Simonová Yvonne Přenosilová Zajímavosti Zákon Zaláskujte se Zamilovaný Zápisník Zdeničko má Zdraví Zlatá šedesátá Zrychlení počítače? Žebrota Židovské

CO SE TADY NEJVÍC ČTE....

Vybraný příspěvek

Myšlenka dne. „Jsme velmi často otroky bank, vlastní poživačnosti, rozežranosti, touhy mít se lépe.“ Andrej Drbohlav

Kam půjdeme teď? Protože na počátku naší velmi mladé demokracie  přišla do společnosti celá řada jevů a vlivů, na které jsme vůbec ne...